Walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze
W dniu 27.04.19 odbyło się walne zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Wybrano nowy zarząd oraz komisję rewizyjną.
Królowe cienia
Funkie ( Hosta) występują zwykle ma wilgotnych i podmokłych stanowiskach w Chinach, Korei i Japonii, gdzie od setek lat są uprawiane. Niektóre gatunki są spotykane także we wschodniej Rosji. Do Europy dotarły już w XVIII wieku, pierwsza była Hosta plantaginea, którą początkowo zaliczano do liliowców. Największe zasługi w rozpowszechnieniu funkii w Europie miał von Siebold, który w XIX wieku wzbogacił kolekcję ogrodów botanicznych Holandii i Belgii. Rozwinięcie techniki In vitro pozwala na szybkie ich rozmnażanie i rozpowszechnianie na całym świecie.
Najpiękniejsze
Funkie tworzą bardzo bogatą rodzinę. Powstały tysiące odmian i setki gatunków. W chwili obecnej istnieje spore zamieszanie i hodowcy sami już nie wiedzą co jest gatunkiem, a co odmianą, dlatego celowo opiszę kilka najbardziej wartościowych gatunków, będących materiałem wyjściowym do powstania oryginalnych mieszańców. Funkia Fortune’a ma ciemnozielone matowe spiczaste liście długości 20-30 cm. Pędy kwiatostanowe pojawiają się w pełni lata, są ulistnione i mają różowo fioletowe dzwonkowate kwiaty. Popularną odmianą wywodzącą się z tego gatunku jest ‘Albomarginata’ o ciemnozielonych liściach długości 30 cm z kremowymi brzegami oraz ‘Albopicta’ , która ma kremowo żółte liście długości 20-25 cm z ciemnozielonymi brzegami. Trochę mniejsza jest funkia lancetolistna (H.lancifolia) tworząca cienkie, wydłużone i błyszczące ciemnozielone liście, których długość dochodzi do 17 cm. Późnym latem na wiotkich pędach pojawiają się purpurowe kwiaty. Odmiana Lemon Lime ma żółte liście długości 8cm. Funkia babkowata (H. plantaginea) tworzy zaś bardzo duże pofalowane liście długości 30 cm. Kwitnie wczesną jesienią. Kwiaty są duże, białe i przyjemnie pachną. Gatunek ten dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych. Bardzo dekoracyjna jest funkia sina znana też pod nazwą f. Siebolda (H. sieboldiana), jest kępiastą byliną, z której wyrastają bardzo duże nawet 50 cm długości liście koloru szarozielonego do niebieskiego. Kwitnie latem, a kwiaty mają kolor bladoliliowy. Na działkach często spotykana jest funkia kędzierzawa (H. undulata). Tworzy silnie skręcone liście długości 18 cm. Na środku liścia wystepują bladożółte plamy. Kwiaty tego gatunku są różowo fioletowe.
Kompost skarb działkowców
O czym należy pamiętać przy urządzaniu kompostownika?
materiał kompostowany powinien być rozdrobniony, dobrze ze sobą wymieszany i przedzielony warstwami ziemi,
materiał kompostowany powinien być również maksymalnie zróżnicowany, gdyż to polepsza właściwości odżywcze uzyskanego nawozu,
pryzma kompostowa winna być przykryta słomą, liśćmi lub starym sianem w celu zabezpieczenia przed wysychaniem,
drewniany kompostownik powinien posiadać szczeliny, dzięki którym zapewnione będzie odpowiednie napowietrzanie,
spód kompostownika dobrze jest wyłożyć gałęziami, a w pryzmie kompostowej dobrze jest umieścić dreny z otworami, gdyż złe napowietrzenie powoduje rozpoczęcie niepożądanych procesów gnilnych.